FILIBERK je naše malé vinařství, které nám bylo dáno. Každým dnem se probouzíme s radostí, že nám bylo umožněno dělat to, co milujeme. Vinohradnictví a vinaření nám dělá radost. Náročná práce nás oba spojuje ještě více. Tak, jako jsme se na tomto světě našli my dva, bylo nám také objeveno vinařství. Lásku, kterou cítíme k sobě navzájem, cítíme také k našim vinicím, ke každé sazenici zvlášť, k procesu výroby, na jehož konci je produkt, kterým je víno.
Poznejte nás a naše vinařství FILIBERK
V případě návštěv našeho vinařství dáváme přednost komornější atmosféře s řízenou degustací před mnohaskupinovými zájezdy. Vinohradnictví a vinaření děláme celým svým srdcem a rádi se o naši lásku k vínu a k tomuto kraji s Vámi při návštěvě u nás podělíme.
Pokud si přejete domluvit prohlídku nebo máte zájem o ochutnávku, neváhejte nám napsat zde nebo na filiberk@filiberk.com. Odpověď od nás můžete očekávat do několika hodin, maximálně pár dnů, pokud jsme na cestách. Domluvíme se s Vámi česky a s Vašimi přáteli plynně německy a anglicky. Ubytovacích kapacit je v Kobylí a okolí dostatek a rádi Vám v této věci pomůžeme.
Daniela a Robert – vinařství FILIBERK
J sme mladé vinařství bez dlouhého rodokmenu a ještě delších kvelbených sklepů. Robert je ze severu Čech. Láska k Daniele a vínu (v této posloupnosti) jej v roce 2008 dovedly až na Moravu. Daniela – dcera vinohradníkova – pokud nepoletuje v bílém pláštíku mezi léky a pacienty, společně s Robertem sbírá, mele, stáčí, přečerpává, čiří, filtruje nebo lahvuje, ale také pere, žehlí, vaří a opečovává. Poslední čtyři jmenované s Robertovou duševní podporou a za to jí náleží velký dík. Antonín je, stejně tak jako jeho 4 sourozenci, rodák z Kobylí. Fridrichovi měli, jako asi každá rodina v Kobylí sklep a dělali víno, tak jako skoro každý dědeček v Kobylí dělal víno, stejně tak jako pradědečkové a všichni dědečkové nazpět až po Napoleona a vpád Turků a ještě dále dělali skvělá vína.

L áhev FILIBERKU v sobě obsahuje lásku, radost a vírou překonané starosti i obavy. V každé láhvi je hrozen, který před tím, než se hroznem stal, prošel dlouhou cestou starostlivého ručního opečovávání. Každý kmínek na našich několika hektarech vinic známe osobně a každému věnujeme individuální péči, tak jako se pečuje o malé děcko. Plody našeho snažení – hrozny – sbíráme do malých beden ručně a maximálně šetrně.
“V láhvi FILIBERKU najdete bílé, růžové i červené víno.”
Pokud se Vám do ruky dostane láhev vína FILIBERK, věřte, že držíte lahev vína, kterou jsme vypěstovali a vyrobili pro Vás. V láhvi jsou tekuté hrozny z našich vinohradů, z poloh a tratí, které z velké části vždy patřily našim rodinám. Jsme vděčni za to, že nám v našich začátcích byla ukázána důležitost schopnosti vyprodukovat svůj vlastní hrozen a ve víně otisknout místo, na kterém vyrůstal.

B ílý FILIBERK z němčičské trati Filiberky je buďto Sauvignon blanc nebo Tramín. Správná rajonizace – výsadba dle vhodnosti pozemku a odrůdy – na trati Filiberky, nám každoročně dává přívlastková vína. Sauvignon blanc není protivně novozélandsky kopřivový, ale spíše minerální a lehce angreštový. Snažíme se s jeho sběrem a dle vývoje v jednotlivých letech vždy spíše pospíchat, aby nedosáhl přílišných cukrů. Jeho soused Tramín dosahuje nádherného květinového buketu a při jeho poměrně ranném sběru si ještě zachovává pikantní kyselinu společně s jemně nasládlým koncem.
Další Sauvignon blanc pochází z Holého kopce. K jeho vinifikaci přistupujeme dvěma různými technikami, které nám dávají dva odlišné styly. Ten sladší necháme díky své výraznější kyselince kvasit po kratší dobu, abychom dosáhli vyššího obsahu zbytkového cukru za nižšího obsahu alkoholu, podobně jako je tomu v případě některých německých i alsaských Ryzlinků. Díky výraznější páteřní kyselině se vyšší zbytkový cukr a krásná, citrusově šťavnatá sauvigňonová vůně vzájemně doplňují ve velice zajímavý celek. Severovýchodní expozice této části viniční tratě o maximálních cukernatostech hroznů málo kdy překračující 21° nám ale také dává nejsušší vína předurčená jako doprovod k jídlu. Zbytkový cukr se u těchto vín pohybuje kolem 0,5 g.
Bílý FILIBERK z Bílého rulandu a části viniční tratě Holý kopec, která je obrácená na přesný jih, je jediné bílé víno, které kvasí ve starých dubových sudech. Toto víno vyžaduje vždy více času a je distribuováno až po jednom roce ležení v sudu a několika měsících na láhvi. Bílý FILIBERK z Rulandu bílého je vhodný k archivaci. Máslovo-oříškové aroma s pikantní kyselinou a přiměřeným zbytkovým cukrem z něj dělá krásné víno, které ho předurčuje pro speciální příležitosti.

R ůžová Frankovka je jedním z našich nejvyhledávanějších vín a typickým vínem pro celoroční konzumaci. Sbíraná koncem října/začátkem listopadu na skvělé trati Holý kopec dosahuje pravidelně fenolické vyzrálosti s cukernatostí hroznů, která ji řadí do kategorie přívlastkových vín. Nakvášením a bez přidání kvasinek se uvolňují typická aromata s výraznou terroirovou stopou.
Cabernet Moravia je sbírán v první dekádě listopadu na trati Lumperky v kopci po pravé straně na cestě z Kobylí do Bořetic jako úplně poslední hrozen na našich vinicích. FILIBERK z Cabernetu Moravia je vždy vykvašen do sucha až polosucha s nepatrně nasládlým koncem. Jemná kyselinka ve spojitosti s výraznou kabernetovinou z něj dělá skvělý osvěžující nápoj zejména pro horké letní dny.


Č ervený FILIBERK vždy je a bude běh na delší trať. Jižně exponovaná viniční trať Lumperky na pomyslném dně dnes již neexistujícího Kobylského jezera nám dává modré hrozny Cabernetu moravia vynikající kvality. Srpnové teploty šplhají až ke 40ti stupňům, důsledná probírka hroznů a pozdní sběr přinášejí fenolicky vyzrálé hrozny. Morávku milujeme a proto jsme ji také ustanovili vlajkovou lodí mezi červenými víny vinařství FILIBERK. Stejně jako Cabernet moravia i Zweigeltrebe a André kvasí a potom několik měsíců leží ve dřevě. André a Zweigel z viniční trati Holý kopec potřebují delší dobu a Morávka z Lumperků zas o něco kratší.

V e vinařství FILIBERK – v přestavěné dvougaráži – vyrábíme tradičním způsobem za velkého využití ruční práce a s bezkompromisním zaměřením na kvalitu a detail limitované množství lahvového vína. Výrobu vína bereme vážně, ne tak už nás sámotné. Jsme konsistentní, extraktivní, lehce hravé a někdy seriózně tělnaté, malé rodinné vinařství – veselá kopa – stále zamilovaní manželé Robert a Daniela provozující vinařství, výrobu vína a část mechanizačních prací na vinicích a tcháno-táta Antonín, svýma velkýma upracovanýma rukama, již přes 30 let něžně opečovávající každý keřík a traktůrkem prokluzující mezi hlavami révy vinné.
Co do velikosti, jsme na moravské poměry i uprostřed kobylských vinařství takovým drobečkem. Hrozny nekupujeme. Hrozny, které vypěstujeme z velké části zpracujeme. Děláme tolik vína, na kolik stačíme.

Máme tak více času sami na sebe i na samotnou produkci doprovázenou radostí. S vínem si hrajeme. Jsme zastánci tradičních postupů, ale nebráníme se novým poznatkům. Snažíme se poznat, co je pro naše víno v daný okamžik nejlepší.
Jsme zdravé vinařství, které jsme vybudovali z našich prostředků bez pomoci dotací a různých podpor, které trhu a kvalitě nedělají dobrou službu. Veškeré zařízení jsme pořídili starší od našich přátel vinařů. Tu nerezové nádoby z Mosely, tu mlýnek z Falska, tam barikové sudy z Burgenlandu. Při našich cestách jsme navštívili a s provozem se seznámili ve vinařstvích v Bordeaux, Burgundech i v Alsasku. Máme mnoho přátel ve vinařstvích, která dělají špičková vína za využití zastaralých a dnes již nekonvenčních tradičních postupů. Tato vinařství mají jedno společné – používají na moravské poměry téměř prehistorické technologie. Staré mlýnky, čerpadla, mechanické čelisťové lisy a dřevěné kádě. Jsou to věci, které fungovaly po staletí. Uvědomujeme si, jaké máme štěstí, že můžeme jít stejnou cestou a v této fázi vinaření jsme nedostali volnější ruku, než jakou jsme právě dostali. Toto všechno mělo, má a věříme, že ještě bude mít smysl. Naši cestu jsme si vybrali sami. Dědeček ani tatínek nás nedrželi za ucho. Víme, že vinohradnictví a vinaření je naše cesta a je to pro nás ta správná cesta. Cesta, při které nás život učí být skromnějšími v materiálních potřebách a náročnějšími v tom, co a jak děláme a jakými se snažíme být.

S lovo terroir pro nás není moderní výraz bez obsahu. Naopak, jdeme tím směrem, který nám ve víně FILIBERK pomůže nalézt a podtrhnout jeho význam. Toho se nedá dosáhnout bezmyšlenkovitou výsadbou nějaké odrůdy na nějakém byť slunném místě, při momentálním nedostatku nějakého vína ve sklepě nebo právě probíhajícím trendu konzumace nějaké odrůdy, ani použitím nejšpičkovějších kvasinek, bakteriíí a technologií. Při probíhajících výsadbách nových vinohradů i budoucích obnovováních našich vinic klademe extrémní důraz na studium polohy, místa, složení půdy i povětrnostních vlivů. Za každým rozhodnutím jsou mnohahodinové diskuze se stálým nahlížením a předčítáním textů z ampelografie a studiem textů o složení půd a odrůdách na nich pěstovaných a porad s odborníky. Nevyhneme se ani sofistikovanějším přístupům, jako jsou rozbory půd v nedaleké laboratoři. A tak radostně zjišťujeme, že nám do naší životní cesty nebylo dáno pouze toto krásné řemeslo – vinohradnictví a vinaření, ale i prostředky v podobě vinic na prvotřídních tratích se správnou odrůdovou skladbou.
Aby ale vše nebylo tak růžové, tak se do budoucna ani na těchto starých tratích nevyhneme částečné rajonizaci a tím optimalizaci odrůdové skladby – řádek chardonnay se tak nebude táhnout přes terénní vlnu od shora až dolu, ale na kopečku, kde je chudší plytší půda nasadíme Ryzlink rýnský, do hlubších a teplejších půd půjde Tramín a Ruland šedý atd. Naše nová výsadba Veltlínu zeleného a částečně i Ryzlinku rýnského v Kobylí, je praktickou ukázkou těchto přístupů včetně úzkostlivého výběru klonů zmíněných odrůd. Bakterie nepoužíváme a kvasinky čistě z experimentálních důvodů pro určité partie, které před naočkováním rozdělíme a později porovnáme výsledky, abychom nakonec zjistili, že ani kvasinky používat nebudeme. Vždy se totiž v naší praxi potvrdilo, že jsme nejlepších úspěchů – zrcadlení terroiru ve víně – dosáhli přirozenou cestou. Přidávání jakýchkoliv přísad do vína je podle našeho názoru krátkozraké a zbytečné. Chystáme se po vzoru některých vinařství kultivovat kvasinky přímo z našich vinohradů. Pak zcela naplníme význam slova terroir i ve vinařství FILIBERK.

Budete-li zrovna v Kobylí nebo v okolí, zastavte se u nás. Rádi, opravdu rádi Vás poznáme.
Neváhejte nám napsat!
od pondělí do soboty : od rána do večera
Lahvové víno si můžete vybrat přímo u nás ve vinařství nebo Vám jej zašleme v množství 6 lahví a více.
Vinohradnictví a vinaření je náročná disciplína, která si také vyžaduje odpočinek, vnitřní klid a duševní rovnováhu. Tu nabíráme v neděli, kdy jsme v kostele, máme klidný oběd, čteme nebo studujeme a povídáme si. Rádi se s Vámi ale setkáme i v neděli, pokud to vážně hoří a Vám třeba došla Morávka nebo tak… .
Volejte : +(420) 730 776 886
Pište : filiberk@filiberk.com
